Fundacja „Wawel z Rodziną” wspiera artystów Festiwalu Filmowego Osób Niepełnosprawnych „FilmOn”

15 maja br. w Kinie Sfinks w Krakowie odbyła się uroczysta gala drugiej edycji Nowohuckiego Festiwalu Filmowego Osób Niepełnosprawnych „FilmOn”. Jury festiwalu, w składzie z Tomaszem Schimscheinerem – prezesem Fundacji „Wawel z Rodziną” nagrodziło 3 filmy, z produkcją zatytułowaną „ Pierwszy krok” na czele.

Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zostali zaproszeni uczniowie z małopolskich szkół specjalnych oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Do konkursów można było zgłaszać filmy krótkometrażowe. W efekcie zostało nadesłanych 10 produkcji z całej Małopolski.

W składzie jury oceniającego nadesłane filmy znaleźli się: Tomasz Schimscheiner (prezes Fundacji „Wawel z Rodziną”, aktor), Joanna Urbaniec (dziennikarka, filmowiec), Grzegorz Zariczny (reżyser filmowy), Maciej Rutkowski (aktor, muzyk) oraz Anna Starewicz – Caban reprezentująca Kino Sfinks. Nagrodami dla najlepszych produkcji zostały wyróżnione trzy tytuły:

I NAGRODA: „Pierwszy krok” zrealizowany przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Krakowie
• II NAGRODA: „Robin Schud” zrealizowany przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym „Piast” z Woli Rzędzińskiej
• III NAGRODA: „Szkłem do ściany” zrealizowany przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie

„FilmON” to inicjatywa promująca twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych realizowana przez Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Krakowie. Celem akcji jest zaangażowanie osób niepełnosprawnych intelektualnie w twórczą sferę życia oraz zaprezentowanie jej efektów publiczności, a także promowanie pozytywnego wizerunku tych osób i przełamywanie barier społecznych.